середа, 5 квітня 2017 р.

Будова та життєдіяльність рослин (розробка уроку)

Тема: «Будова та життєдіяльність рослин».
Мета: з’ясувати рівень освітньої компетентності учнів з теми. «Будова та життєдіяльність рослин».
Обладнання: матеріали для проведення ігор та роботи з мікроскопом, гербарії, таблиці, додатковий матеріал.
Тип уроку: контролю й корекції знань.
Форма уроку: залік-гра.
План схема уроку
Етапи уроку
Час
(хв)
Форми і методи діяльності вчителя
Результат
I.            Розминка
2
Вступне слово вчителя
Створення позитивного психологічного настрою, налаштовування на роботу
II.Основний зміст уроку
38
Ігри:
1.  Еколого-біологічний лот-аукціон.
2.  Диктант
 « Віртуальна подорож клітиною»;
3.  «Я – тобі, ти – мені»;
4.  «Виправ помилку».
5.  «Кращий знавець минулого».
6.  «Впізнай Легум».













Уміння критично мислити, виділяти головне, орієнтуватися в навчальному матеріалі
III.Підсумки уроку
4
Обмін думками щодо форми проведення уроку, оцінювання знань з теми, визначення «найкомпетентніших» учнів
Визначення учнями рівня власних навчальних досягнень
IV. Домашнє завдання
1
Скласти кросворди з теми: "Будова і життєдіяльність рослин".
Уміння складати кросворди, робити узагальнення.

Хід уроку 
I.            Розминка 
II.          Мандруючи лабіринтами біологічних знань, ми протягом останніх уроків дізналися дуже багато таємниць з життя пагонів та коренів. І ви, напевно, переконалися: щоб пізнати науку біологію, треба багато працювати.  На уроці, спробуйте працювати швидко і творчо, щоб отримати найвищі бали. 
 У вас є оціночна таблиця, куди ви будете заносити результати своєї роботи на уроці. Наприкінці уроку ми визначимо учнів, які вибороли звання «Найкомпетентніший» і набрали максимальну кількість балів.

III.  Основний зміст уроку
Гра №1
1. Еколого-біологічний лот-аукціон.
1)  Біологія?
2)  Розділ біології:
ü про мікроскопічні організми (мікробіологія);
ü про водорості (альгологія);
ü про паразитичні організми (паразитологія);
ü про птахів (орнітологія);
ü про клітину (цитологія);
ü вивчення клітини на молекулярному рівні (молекулярна біологія);

3)  Які методи біології ви знаєте?
ü Найдавніший метод, що не втратив свого значення і сьогодні? (Спостереження і опис);
ü Активний вплив експериментатора на досліджуване явище? (Експеримент (польовий, лабораторний));
ü Запропонував Ч. Дарвін? (Історичний метод);
ü Спрощена імітація структур, функцій, процесів? (Моделювання);
ü Визначається стан певних об’єктів, прогнозуються певні зміни і аналізуються можливі наслідки? (Моніторинг).
4.  Середовище життя це…
 (частина природи, де мешкають організми);
5) Основні середовища життя організмів?
 (водне, наземне, повітряне…);
6) Що є основною систематичною одиницею?
ü (вид – це група організмів, подібних за особливостями будови та процесів життєдіяльності, які можуть схрещуватись між собою і давати плідне потомство);
7) Які ще є систематичні одиниці?
ü (рід,родина, порядок, клас, відділ, царства);
8) Які види наукових знань, складають структуру біологічної науки?
ü Це, те що дійсно встановлює, але потребує наукового пояснення -? (науковий факт);
ü Припущення -? (гіпотеза);
ü Це узагальнення певної системи фактів -? (теорія);
ü Це закономірність, яка, як правило не має винятків і може тлумачитися певним чином. (Закон).
9) Назвати ознаки живої матерії? (обмін речовин, ріст і розвиток, розмноження, подразливість, поширення);
10) Які рівні організації живої матерії ви знаєте?
ü (молекулярний,клітинний,тканинний, органний,організмовий,популяційно-видовий,  біогеоценотичний, біосферний);
11) Яких українських вчених біологів ви знаєте?
(В.І Вернадський, Д.К Заболотний, І.І Мечніков, В.О. Бец, С.Г Навашин).
12) Корень - це….
13) Коренева система, у якої головної корінь не розвивається або не відрізняється від додаткових коренів… (Мичкувата);
 14) Корені, які відростають від стебла. (Додаткові).
15) Коренева система з добре розвиненим головним коренем. (Стрижнева).
16) Частина кореня, яка захищає живі клітини кореня, що розміщуються під ним. Забезпечує просування кореня у ґрунті. (Кореневий чохлик).
17) Буряк, морква, ріпа, редис – функція: накопичення поживних речовин – це? (Коренеплід).
18) Плющ, ліана, омела – функція: ріст угору, винесення листя до світла це? (Корені-причіпки).
19) Орхідея – функція: вбирання дощової води, допомога в тропічних умовах? (Повітряні корені).
20) Це твірна тканина, яка має вигляд кільця на поперечному зрізі. Стебло росте в товщину…? (Камбій);
Гра №2
2. Диктант  «Віртуальна подорож клітиною».
Уявити, що розмір клітини став таким, як класна кімната, а учні – зовсім маленькими й вільно подорожують нею.
1.  Зовні клітини рослин вкриті міцною…. (целюлозною оболонкою).
2.  Там ми зможемо проникнути в середину через…. (пори – маленькі отвори в стінці клітини).
3.  А далі мерщій заскочимо в один із зелених човників і попливемо по в’язкому морю. Безбарвне в’язке море заповнює всю клітину . (цитоплазма)
4.  Вона постійно рухається, а разом з нею – і всі внутрішні складові клітини…. (органели).
5.  На одній із них – зеленому  човнику на ім’я…. (хлоропласт) ми мандруємо. Стає все тепліше і тепліше – це хлоропласт ловить сонячні промінчики для фотосинтезу.
6.  У зеленого хлоропласта є брати – червоний….(хромопласт) та білий… (лейкопласт) і всі вони є…. (пластидами), утворюють і запасають поживні речовини.
7.  А нас все розхитує і підносить до великої кулі.  Що це, здогадалися? …. (ядро). Воно як мозок клітини – керує всіма ії життєвими функціями.
8.  Ми пливемо далі, й тут несподівано великий мішок з рідиною вдарився об наш човен і обляпав нас солодким соком. Що це було? … (вакуоля – порожнина, заповнена клітинним соком).
9.  Ми бачимо, як він витікає, коли ріжемо стигле яблуко, томати чи кавун.
Гра №3
3. «Я – тобі, ти – мені».
Чотири учні III ряду отримують індивідуальні завдання. На наданих зображеннях потрібно написати складові частини рослинного організму. Потім учні міняються завданнями і перевіряють один одного. Отримані додаткові бали заносять в  таблицю.
 Тим часом учні з першого ряду, задають питання учням з другого ряду і навпаки.

I-ряд
II-ряд
1.  Частина живого організму, яка займає в ньому постійне положення і виконує одну або кілька функцій -?
1.  Відповідь: орган.
2.  Відповідь: корінь.
2.  Орган, що закріплює рослину у ґрунті, слугує для ґрунтового живлення – поглинання води та мінеральних речовин і транспортування їх до надземної частини рослин?
3.  Стебло з розташованими на ньому бруньками і листками?
3.  Відповідь: пагін.
4.  Відповідь: листок.
4.  Орган рослини, що виконує функції фотосинтезу, дихання та транспірації.
5.  Зачатки нових пагонів -?
5.  Відповідь: бруньки.

6.  Відповідь: квітка.
6.  Орган розмноження рослин?


Гра №4
4.       «Виправ помилку».
Помилилися якось в органах рослин усі  тканини. «Не хочу, - каже покривна тканина,- захищати і край! Буду тепер запасати речовини», - і занурилась всередину стебла, полізла в бульби і плоди. Тут  обізвалася твірна: «Скільки  можна все утворювати і ділитися? У мене вже сил немає, хочу бути опорою – як механічна», - і побігла в жилки, деревину, кісточки плодів. Далі мовила провідна: «Хочу захищати, а не працювати все життя, мов насос»,- і перемістилася на зовнішню частину стебла і листки. Не забарилась і механічна тканина: «А я, бідолашна, для всіх завжди опорою була. А відтепер хочу, щоб з мене формувалися всі органи рослини, хочу бути твірною тканиною!» Основна ж сказала: «Ви дівчата, вже всі «теплі місця» позаймали, а що ж мені залишили?»
                                                                            
Допоможіть тканинам повернути функцію. Уважно прослухайте текст і визначте помилку.
1.  Вкриває і захищає листки, здійснює випаровування, пропускає світло - це  основна….? (Покривна);
2.  Утворює м’якоть листка, зелені стебла, здійснює фотосинтез і газообмін це твірна….? (Основна);
3.  Утворює жилки листка, первинну кору, зміцнює живі частини рослин, утворює луб’яні волокна, деревину, надає опори, міцності, виконує захисну функцію - це провідна …? (Механічна);
4.  Забезпечує рух води і мінеральних речовин рослиною знизу вгору – твірна?  (Провідна).


Гра №5
5.       «Кращий знавець минулого».
А зараз ми здійснимо унікальну подорож по країні  Легуміі. "Легум" в перекладі з французької означає "овоч", а країна Легумія - город. З'явилася Легумія дуже давно, приблизно 9-10 тис. років тому.
7.  Рослини вирощені заради соковитих частин отримали назву: (зернобобові, овочеві культури, злакові);
8.  Вирощування диких овочевих рослин почалося: 3 тис років, 6 тис років, 10 тис років.
9.  Чайний сервіз виготовлений на замовлення одного крупного ученого ботаніка прикрашало його улюблена рослина (Лілія Північна). Вчений є творцем найбільш вдалою класифікації рослин і тварин? (С.П. Іванов, Н.И. Вавилов, Н.В. Летов);
10.    Де встановлений пам'ятник картоплі? (під Парижем, у Франції, у Німеччині).

Гра №6
11. «Впізнай Легум».
1.  Цей овоч - герой безлічі морських пригод. Через нього океанський пароход "Дніпро", що сів на риф біля протоки Босфор, був переламаний навпіл.  Винуватцем виявилися насіння рослини, якими були набиті трюми пароплава, вода, що проникла в трюми, наповнила вантаж. Насіння стали розбухати все більше і більше. Залізна арматура корабля не витримала. Насіння містять багато білка і крохмалю. (ГОРОХ)

2.  Це однорічна рослина, обробляли дуже давно. Насіння блискуче,  з різним малюнком, як річкові камінці. У сирому вигляді не вживаються. (КВАСОЛЯ).

3.  Батьківщина цієї рослини  - узбережжя  Середземного моря. Почали обробляти його ще в кінці кам'яного віку. У Стародавній Греції вважали, що рослина володіє всіма відомими на Землі "Сім'ю благами" - гарячим, холодним, сухим, вологим, солодким, гірким. Що це за рослина? (КАПУСТА БІЛОКАЧАННА).

4.  Коли цю  рослину привезли до Європи, в кожній країні її називали по різному:
ü англійці: - "потата" - їстівні бульби;
ü голландці: "аардатель" - зелене яблуко;
ü французи: - "поль", "де тьєр", - земляне  яблуко;
ü італійці: "туртуфель" - нагадує вид грибів.
Як це рослина називалася у нас? (КАРТОПЛЯ);
5.  Цей легум можна побачити на ринках усіх країн. У нього смачний і солодкий коренеплід оранжевого, червоного і жовтого кольору. Він дуже багатий на вітаміни. (МОРКВА).
6.  Плід цієї рослини прославив себе, як військовий засіб. У 1532 році іспанські конкістадори, вступили в бій з індіанцями. Іспанці перевершували індіанців в чисельності війська, озброєння, бойової виучки. Але бій закінчився перемогою не іспанців, а індіанців. Індіанці перемогли, вдавшись до допомоги цього плоду.  (ЧЕРВОНИЙ ПЕРЕЦЬ).
7.  Цей овоч охрестили Клеопатрою рослинного світу. У різних країнах плоди цієї рослини називали по-різному:
- італійці - "золотим яблуком";
- Французи - "яблуком кохання";
Як цю рослину називають у нас? (ПОМІДОР).

IV.   Підсумки уроку
Учні підраховують набрані бали, визначають «Найкомпетентніших» і з’ясовують очікування від вивчення теми.


V.       Домашнє завдання

Скласти кросворди з теми: "Будова і життєдіяльність рослин".