Тема. Фізичні якості м’язів. Робота м’язів. Лабораторна робота №2 “Втома в разі статичного й
динамічного навантаження. Вплив ритму й навантаження на розвиток втоми”
Мета:
Освітня - продовжити формувати
знання учнів про функції м’язів в організмі;ознайомитись з фізичними
якостями м’язів тіла людини; встановити
відмінності динамічної та статичної роботи м’язів; визначити причини втоми;
вивести правило оптимальної роботи м’язів.
Розвиваюча
- розвивати
уміння порівнювати функції та фізичні якості м’язів, робити висновки та узагальнення.
Виховна - сформувати у учнів гігієнічні навички праці та переконати в
необхідності занять фізкультурою і
спортом, які сприяють розвитку м’язів людини.
Тип уроку: Засвоєння нових знань.
Форма проведення: урок-експеремент
Обладнання: мультимедійне
обладнання, таблиця «М’язи людини», підручник «Біологія 9 клас» автор Н.Ю.
Матяш, Н.Н. Шабатура, зошит для лабораторного практикуму автор С.А. Потапенко.
Хід уроку
І. Актуалізація опорних знань.
Закінчити фрази:
1.Зверху м’яз вкритий
сполучнотканинною оболонкою - фасція
2.Білки м’язових волокон – актин,
міозин
3.Яка енергія забезпечує
скорочення м’язів – АТФ
4. М’язи голови розподіляються на
– Жувальні, мімічні
5. Міжреберні м’язи беруть участь
- у диханні
6.Великі м’язи грудної клітини
забезпечують – рухи верхніх кінцівок
7. Забезпечує згинання в
ліктьовому суглобі - двоголовий м’яз
8. Розгинання в ліктьовому
суглобі - триголовий м’яз
9. Найдовший м’яз – кравецький
10. Забезпечує згинання колінного
суглоба - двоголовий м’яз стегна
11Забезпечує розгинання колінного
суглоба – чотириголовий м’яз стегна.
ІІ. Створення проблемної ситуації
1.Бесіда по питанням:
- Чи однаково скорочуються всі
м’язи?
- Від чого це залежить?
- Чому, коли ви збираєте томати
на грядках відчуваєте втому спини
а не рук?
2. Повідомлення теми та мети
уроку
ІІІ Вивчення нового матеріалу:
1.
Фізичні якості м’язів.
Сила м’язів – це величина максимального
напруження, яке може розвинути м’яз під час свого збудження (вчитель
використовує таблицю із зображенням двох юнаків з різним фізичним розвитком ).
Швидкість
скорочення м’язів – визначається часом за який м’яз скорочується і розслаблюється.
Витривалість
– здатність тривалий час підтримувати заданий ритм роботи.
Тонус (від гр. «tonos» - напруження)- це стан постійного незначного напруження
м’язів.
2. Статична і динамічна робота.
Робота м’язів
Статична Динамічна
М’язи перебувають в тривалому Скорочення м’язів чергується з
напруженні.
їхнім розслабленням.
Така робота
м’язів дуже втомлива. Робота м’язів
менш втомлива.
3.Робота м’язів обчислюється за формулою: A = mh
Наприклад важкоатлет підіймає штангу масою 100кг (m)
на висоту 2 метри(h), то виконана робота буде дорівнювати: А=100х2=100кг/м, або
1962 Дж. (одна кілограм-сила дорівнює 9,81 н.).
4.Втома м’язів
Швидкість настання втоми залежить від стану
нервової системи, частоти ритму, в якому виконується робота, і від величини
навантаження. При різко вираженій втомі розвивається тривале скорочення м’язів,
нездатність їх до повного розслаблення. Втома може бути зумовлена несприятливою
обстановкою, нецікавою роботою.
Для кожного виду м’язової діяльності можна
підібрати деякий середній (оптимальний) ритм і величину навантаження, при яких
роботи стане максимальною, а втома розвиватиметься поступово. Дослідження І.М.
Сєченова засвідчили, що найбільшу роботу м’язи можуть виконувати при середньому
навантаженні і середньому ритмі.
Фізична втома – нормальне фізіологічне явище.
Після відпочинку працездатність не тільки відновлюється, а й часто перевищує
початковий рівень. Уперше І.М.Сєченов у 1903 році довів, що відновлення
працездатності втомлених м’язів правої руки відбувається значно швидше, якщо в
період відпочинку виконувати роботу лівої рукою. На відміну від простого
спокою, такий відпочинок І.М. Сеченов назвав активним.
Робота м’язів – необхідна умова їхнього існування.
Тривала бездіяльність м’язів спричиняється до їх атрофії і втрати ними
працездатності. Тренування. Тобто систематична, помірна робота м’язів, сприяє
збільшенню їхнього об’єму, зростанню сили і працездатності, що важливо для
фізичного розвитку всього оргазму.
Для досягнення високої працездатності м’язів під
час фізичної роботи слід дотримувати таких правил:
- працювати на свідому повітрі або у добре
провітрюваному приміщенні для забезпечення надходження до м’язів необхідної
кількості кисню, без якого неможливе утворення енергії, що виділяється у
результаті розщеплення вуглеводів у клітині;
- уникати без достатньої фізичної підготовки
надмірних навантажень;
- тренувати свої м’язи фізичними вправами;
-
за появи відчуття значної втоми потрібно відпочити –
чергування фізичних навантажень і відпочинку є одним зі способів підтримання
високої працездатності й запобігання перевтомі.
ІІІ.
Закріплення нового матеріалу.
Виконання лабораторної роботи №2
“Втома в разі статичного й динамічного навантаження. Вплив ритму й навантаження
на розвиток втоми”.
Інструктивна картка
1.Візьміть два підручники
однакової маси в ліву та праву руки. Витягніть руки в сторони. Правою рукою(з підручником) виконуйте згинання руки в
лікті до плеча і від нього протягом хвилини, а ліву руку ( з
підручником)тримайте витягнутою без руху. Швидше відбулося стомлення ________________руки, оскільки вона виконувала________________
роботу.
2. Згинайте руку з підручником у
різному темпі: повільному, середньому і частому. Порахуйте кількість рухів,
відмітьте час настання стомлення(у секундах). Отримані дані занесіть до
таблиці.
Ритм
|
Число рухів
|
Початок стомлення в секундах
|
Уповільнений
|
|
|
Середній
|
|
|
Частий(швидкий)
|
|
|
3.Послідовно згинайте руку з 1-м,
2-ма, 3-ма підручниками з однією і тією ж швидкістю. У кожному випадку
порахуйте число рухів, відмітьте час настання стомлення (в секундах). Отримані
дані занесіть до таблиці.
Навантаження
(кількість підручників)
|
Число рухів
|
Початок стомлення в секундах
|
1 шт.
|
|
|
2шт.
|
|
|
3 шт.
|
|
|
Висновок. _______________________________робота
більш стомлююча,
оскільки_______________________________________________________________________________________________________________________
ІV Підсумок уроку
Дати
відповідь на проблемне питання уроку.( Чому,
коли ви збираєте томати на грядках
відчуваєте втому спини а не
рук?)
V Домашнє завдання:
Опрацювати §12, дати відповіді на питання 1-2,5 на
сторінці 42.
Використана
література:
1. Підручник «Біологія 9 клас» автор Н.Ю. Матяш,
Н.Н. Шабатура
Немає коментарів:
Дописати коментар